Luboš Andršt Blues Band & RAMBLIN REX

Recenze: Luboš Andršt Blues Band & RAMBLIN REX - 1998 ... Praha, Malostranská beseda, 8. 6. 1998

Po delší době vydal Luboš Andršt se svým Blues Bandem nové album - tentokrát u firmy svého bratrance Petra Jandy Bestia. Vzhledem k tomu, jak dlouho už v této podobě, tedy s americkým frontmanem Ramblinem Rexem, vystupuje a jaké úspěchy sklízí, bylo docela na čase. Tento večer tak měl slavnostní příchuť křtu desky a tomu odpovídaly i některé neobvyklosti, kterých se návštěvníci koncertu dočkali.

Luboš Andršt i jeho kapela jsou v současné době v takové formě, jako už dlouho ne. Dokonale vyhrané kvarteto (vedle obou leaderů ještě Zdeněk Tichota na basu a Jiří Kysela na bicí) prezentuje moderní a v základu oproti předchozím létům příjemně přímočarou podobu bluesové muziky postavenou jak na klasickém repertoáru (S.B. Williamson, B.B. King, Muddy Waters ad.), tak vlastních skladbách zejména z pera Ramblin' Rexe, z nichž jedna, Blues Time, dala novému albu i výmluvný název.

Funkce hlavních figur skupiny jsou jasně dány. Ramblin' Rex není nikterak výjimečným instrumentalistou (obsluhuje Harmoniku a doprovodnou kytaru), ovšem jeho přítomnost na pódiu dodává Blues Bandu ono výrazné sepětí s tradicí a autentickým výrazem. Bezpochyby právě pod jeho vlivem Luboš Andršt opět vystoupil hlavně v oblasti doprovodné hry z jistého začarovaného kruhu experimentování s bluesovým idiomem. Tím ovšem nemá být řečeno, že je jeho výraz příliš tradiční. Zejména v sólech je a tentokrát k dobru věci - daleko za klasickými pentatonickými postupy. Využívá nejrůznějších zdánlivě do tohoto žánru nepatřících stuprnic, které posouvají jeho hru k naprosté originalitě a korunovány zjevným nasazením (ale také velmi zajímavou volbou zvuků nástroje) dělají z koncertu nebývalý zážitek. K uvědomění jak daleko Andršt ve své hře je, přispělo i jamové „okénko“, kdy si z kapelou zahrál její vydavatel Petr Janda, který - ač jinak sám výborný rockový kytarista zůstal v nepřipraveném extempore za svým bratrancem o celou koňskou délku. Totéž platilo i pro jamový vstup olimpikovského Milana Brouma na basovém postu.

Koncert v Malostranské besedě prokázal, že Andrštův Blues Band s Ramblinem Rexem patří mezi absolutně špičkové bluesové kapely nejen v českých, ale minimálně evropských souvislostech.

 
Ondřej Bezr - Rock & Pop červenec 1998