CAPRICORNUS

Luboš Andršt LP Panton 1981 (8115 0168) CD Luboš Andršt výběr z alb Panton 1995 (81 1386 - 2 511)

Hudba Luboš Andršt:
 
  1. Capricornus ... 9:21
  2. Naděje / Hope ... 2:25
  3. Ke konci Léta / In The Late Summer ... 4:25
  4. Dva krát patnáct / 2 × 15 ... 3:40
  5. Dálky / Space ... 4:51
  6. Vzpomínky / Reminiscences ... 2:41
  7. Cesta Domů / The Way Home ... 4:27
  8. Ikebana ... 4:53
  9. Doteky / Touches ... 2:57
 
Obsazení:
 
Luboš Andršt – guitars
Jan Hrubý - violin
Gabriel Jonáš – keyboards
Jiří Veselý – bass guitar
Alan Vitouš – drums
 
 
Sleeve-note:

Po několika letech intenzivního hraní s vlastní skupinou Energit se kytarista Luboš Andršt (1948) dostal k práci na desce, jejíž hudba se Andrštově dřívější tvorbě dost vymyká. Jeho cesta vede přes blues, jazz-rock až k průzračně čistým náladám tohoto alba. Ne náhodou si do studia přizval hudebníky, se kterými se znal jen z občasných jam sessions a kteří se pohybují i v jiných žánrových oblastech. Tím více vznikalo potřebné napětí, vycházející ze vzájemné komunikace sobě neznámých hráčů.

Pianista Gabriel Jonáš (1948) na sebe upozornil spoluprací s Jířím Stivínem a také svými vlastními snímky. Houslista Jen Hrubý (1948) a baskytarista Jiří Veselý (1954) jsou oba v rockové skupině Etc... jako hosté se však podílejí na celé řadě domácích desek. Bubeník Alan Vitouš (1945) začínal v téměř dětském věku se svým bratrem a Janem Hammerem v Junior triu, dnes je stálým členem Stivínovy skupiny.

Luboš Andršt v posledních letech osciloval na pomezí jazzu a rocku s elektrickým Energitem, nebo v komorním duu s Emilem Viklickým. Mimo množství snímků se skupinami ve kterých hrál dříve (např. Jazz Q) má na kontě dvě autorské desky s Energitem; toto je jeho první sólový projekt. Zhruba polovinu materiálu desky (pokud jde o stopáž) hraje celé kvinteto, o zbytek se dělí Andrštovy sólové snímky a dueta s Janem Hrubým. Nezvykle velký prostor zde Andršt věnoval akustické kytaře, a přirozený, původní zvuk nástrojů je jedním z charakteristických znaků alba.

Při tvorbě LP "Capricornus" šlo Lubošovi Andrštovi o zamyšlenější, střídmý projev, evokující komorní nálady. S bezmála impresionistickými barvami alba jemně kontrastuje moderní rytmické pojetí. Celek nepůsobí jako experiment, ale jako výsledek zralé a uměřené tvorby.

Ondřej Konrád

Dowload mp3:
capricornus
ikebana
reminiscences
the-way-home